We are a leading Manufacturer of 350 jph pickle plastic jar blowing machine, 250 jph pickle pet jar blowing machine and 400 jph pickle pet jar blowing machine from Ahmedabad, India.
₹ 521000 / Unit Get Latest Price
| Jar Volume | 1 ltr |
| Mould Cavity | 2 Cavity |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Capacity | 350 JPH |
| Usage/Application | Pickle Packaging |
| Machine Material | Mild Steel |
| Raw Material | PET |
| Jar Neck Size | 120 mm |
| Voltage | 415 v |
| Frequency | 50 hz |
| Phase | Three Phase |
We are engaged in offering 350 JPH Pickle Plastic Jar Blowing Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 421000 / Unit Get Latest Price
| Jar Volume | 1 ltr |
| Mould Cavity | 2 cavity |
| Number Of Cavities | 4 cavity |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Pickle Packaging |
| Capacity | 250 jars/hour |
| Raw Material | PET |
| Jar Neck Size | 120 mm |
| Voltage | 415 v |
| Frequency | 50 hz |
250 JPH Pickle PET Jar Blowing Machine are essential for producing bottles made from polyethylene terephthalate (PET), a widely used plastic due to its strength and recyclability. Here’s an overview of the main types of machines involved in the PET bottle manufacturing process:
₹ 550000 / Unit Get Latest Price
| Jar Volume | 1 ltr |
| Mould Cavity | 2 cavity |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Capacity | 400 JPH |
| Jar Neck Size | 120 mm |
| Voltage | 220 v |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Color Coated |
| Phase | Three Phase |
| Usages | Pickle Packaging |
Bhushan Wardhe (CEO)
Kamal Engineering
Plot No 27/1, T.P. 87, 195, Raghuvir Industrial Estate 2, Vatwa, Station Road, Vatva, Shivam Foods Products
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India